Første gjennombrudd for Morhua: Får klarsignal for torskesatsing på Helgeland.

Kartutsnitt av lokaliteten Tennskjæret.

Morhua AS fikk forrige uke endelig godkjenning for sin første torskelokalitet, Tennskjæret, som ligger i Nesna kommune på Helgeland. Lokaliteten omfatter tre konsesjoner med en samlet maksimal tillatt biomasse (MTB) på 2 340 tonn.

Vedtaket kommer etter en lang prosess, der søknaden har vært til behandling i over to år. Nå er selskapet klart for neste fase.

– Dette er et gjennombrudd for oss. Nå går vi fra plan til realisering, og vi er klare til å sette ut den første fisken, sier daglig leder i Morhua AS, Dan Kristian Larssen.

Tennskjæret trekkes frem som en strategisk viktig lokalitet, med gode strømforhold og naturlig skjerming som gir stabile produksjonsforhold.

Godkjenningen er første steg i en større satsing i regionen. Morhua varsler økt aktivitet og flere søknader i tiden fremover.

– Ambisjonen er å bygge opp en solid og fremtidsrettet torskeproduksjon på Helgeland, sier Larssen.

Selskapet peker samtidig på at prosessen har vært omfattende, men nødvendig.

– Det er mange hensyn som må avklares før man får klarsignal. Nettopp derfor er det ekstra tilfredsstillende å stå her nå med en godkjenning i hånden, sier han.

Morhua trekker frem dialogen med Nordland fylkeskommune som viktig for fremdriften, og roser en god og grundig saksbehandling.

Etableringen vil gi økt aktivitet lokalt, øke bosetningen i distriktet og vil bidra til nye arbeidsplasser i Nesna-regionen.

– Dette handler ikke bare om oss, men om å skape aktivitet og verdier langs kysten, sier Larssen.

For ytterligere informasjon, kontakt:
Dan Kristian Larssen
Daglig leder, Morhua AS
Tlf: 466 83 812
dan@morhua.no

Pressemeldingen er skrevet av Charlotte Sørensen-Omreit, Fagsjef Kommunikasjon i Cod Cluster.

Bilde av daglig leder Dan Kristian Larssen.

Foto av Kristian Sivertsen.

Forrige
Forrige

Ringvirkningsanalyse for snøkrabbe i Finnmark.

Neste
Neste

En akutt sak for regjeringen: Krever strakstiltak for kraft og nett i nord